Persentil Hesaplama: Bebeklerde Boy Kilo Endeksi

gelisim tablosu persentil tablosu
Persentil Hesaplama Aracı
Lütfen cinsiyet seçiniz** Cinsiyet:
Lütfen geçerli bir Doğum tarihi giriniz** Doğum Tarihi:
Lütfen boy giriniz** Lütfen kilo giriniz**
Boy(cm):
Kilo(kg):
HESAPLA

Persentil Nedir?

Persentil, bebeğinizin büyümesinin yaşıtlarına göre nasıl ilerlediğini görmenizi sağlayan bir araçtır. Bebeğinizin aylık kontrollerine gittiğinizde doktorunuzun onun boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçtüğünü, bu bebek gelişimi verilerini bilgisayara ve sağlık karnesinde yer alan tablolara noktalar koyarak işaretlediğini görebilirsiniz. Bunun amacı, bebeğinizin genel gelişimini takip edebilmek üzere büyüme verilerini Gelişim tablosu/Persentil tablosu üzerinde değerlendirmektir. Bu tablolar bebeğinizin fiziksel gelişimiyle ilgili size ve doktorunuza genel bir bilgi sağlamak içindir. Persentil Hesaplama Aracımız sayesinde sizler de kolaylıkla bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz.

Bebeklerde İdeal Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?

Bebeğinizin kilo ve boy ortalamasına bakarken, alt ve üst sınır değerlerine dikkat etmeniz önemlidir. Her bebeğin gelişim tablosu farklıdır. Doğum zamanı, doğum kilosu ve diğer yaşam unsurları bebeklerdeki boy ve kilo ortalamasını değişken kılar. Bebeklerin boy ve kilo gelişimi ortalama değerlerin biraz altında ya da üstünde olabilir. Bu son derece normaldir. Önemli olan üst ve alt sınır değerlerine dikkat etmektir. 

Bebeklerde Boy Kilo Tablosu Nasıl Yorumlanır?

Persentil tablolarında 3 ve 97 persentil arasındaki tüm değerler normal kabul edilir. 50 persentil standart değerdir ve ortalama çocuk ölçüsünü gösterir. 97 persentil en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir. Örneğin 3 aylık bir kız bebeğin ağırlığı 35 persentile denk geliyorsa, kilosu o yaştaki kız çocuklarının %35’inden fazla, %65’inden az demektir.

Çocuklarda boy ve kilo endeksinin asıl amacının, bebeğinizin zaman içindeki büyümesinin bir modelini ortaya çıkarmak olduğunun altını çizmekte fayda var. Bebeğinizin persentil değerlerini farklı yaşlarda hesaplamak ve tutarlı bir büyüme eğrisi izleyip izlemediğini görmek, bu değerlerin anlık durumlarından daha önemlidir. Örneğin bebeğinizin ağırlığı 5 persentile denk gelse bile (yani kilosu o yaştaki çocukların %5’inden fazla, %95’inden az ise), kilosu genel olarak hep 5 persentile denk geliyorsa bebeğiniz normal bir şekilde büyümesine devam ediyor demektir. Fakat daha önceden 50 persentile denk gelen ağırlığı 5 persentilde seyrediyorsa, bebeğinizin büyümesinde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. 

6 ila 18 aylık bebeklerin persentil değerleri daha hızlı yukarı veya aşağı hareket edebilir, ancak daha büyük bebeklerde bu değişim daha yavaş olmalıdır.

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/Glands-Growth-Disorders/Pages/Growth-Charts-By-the-Numbers.aspx

https://www.verywellfamily.com/growth-charts-2633628

Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır
HESAPLAMA
SONUCU
Cinsiyeti: Kız Yaş: 2 Yıl 10 Ay 2 Gün
Boy: 140 cm

Bu yaştaki kız çocuklar için ortalama boy: 135 cm

Çocuğun boy persentil değeri: %25 - %50 arası

Çocuğunuz normal boydadır.

Ağırlık: 20 kg

Bu yaştaki kız çocuklar için ortalama ağırlık: 27 kg

Çocuğunuzun ağırlık persentil değeri: %50 - %75 arası

Çocuk normal kilodadır.