Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /home/betaeticicibebe/public_html/wp-content/themes/eticicibebe/functions.php on line 212
class="hamilelik-takvimi-template-default single single-hamilelik-takvimi postid-259">
Ana Sayfa - Hamileyim - Takvimlerim - Hamilelik Takvimim
Geri İleri

4 Haftalık Gebelik

Hamile olduğunuzu ilk hamilelik işaretlerinden biri olan adet gecikmesiyle anlayabilirsiniz.

Bazen ekilen hücreler rahim içindeki küçük damarları yırtarak, hafif damlama şeklinde bir kanamaya neden olabilir. Halk arasında “üstüne görme” olarak tanımlanan bu kanama, bazen normal adet gibi algılanabilir. Böyle bir durumda kanamayı takiben evde ya da bir laboratuarda idrar testi ile hamile olup olmadığınızı 
test edebilirsiniz. 

Bulantı hissi, sabah halsizliği ve kusma hamile oluğunuzu müjdeleyen diğer belirtilerdir. Sabah halsizliğini önlemeye yardımcı olmak için sık ve az öğünlerle beslenebilir, sabah kalkmadan önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Asitli gıdalardan ve kokulu her türlü maddeden uzak kalmanız yararlı olabilir. Kendinizi yorgun hissederseniz dinlenmeniz yeterli olacaktır. Bu haftadan itibaren bazı yiyeceklere ve tatlara karşı aşırı istek duyulabilirsiniz. Buna halk arasında aşerme denmektedir. Yorgunluk, midenizde kazınma, göğüslerinizde gerginlik ve acıma, bulantılarla birlikte artık ben demeye başlıyorsunuz. 

Henüz bir değişiklik hissetmeseniz de sıvı ile dolmaya başlayan bir gebelik keseniz oluşmaya, bebek eşi şeklinde farklılaşan hücreler embriyoya oksijen ve besin taşımaya başlamıştır. 

Bebekler rahmin içindeki amniyon denilen bir sıvı içinde gelişir. Bu sıvı, bebeklerin rahat hareket etmesinde, olası darbelerden korunmasında, akciğerlerinin, sindirim sisteminin ve diğer pek çok organının sağlıklı gelişmesinde etkin rol oynar.