Ana Sayfa - Hamileyim - Takvimlerim - Hamilelik Takvimim
Geri İleri

21 Haftalık Gebelik

Rahim göbek hizasını geçmiştir. Bu zaman kadar yaklaşık 3.5-5 kg almış olmalısınız.

Bu dönemde düzensiz kasılmalar hissedebilirsiniz. Genelde dinlenme ile geçen bu kasılmalar, düzenli aralıklarla yaşanıyorsa veya dinlendikten sonraki 1 saat içerisinde 4 defadan daha fazla görülüyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bu dönemde bebeklere yer kazandırabilmek amacıyla öne doğru ilerleyen pelvisten dolayı bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Artmış gebelik hormonları nedeniyle gevşeyen idrar yollarında idrar akım hızı yavaşladığından daha kolay iltihap gelişir.

Diyet ile aldığınız demir hamileliğinizde size yeterli gelmeyeceği için, daha önce başlamadıysanız bu haftadan itibaren demir desteğine başlamanız gerekebilir.

Bebeğiniz…

Bebeklerin kalp kası güçlenmeye ve daha güçlü bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bebeğinizin bulunduğu ortamın oksijeni daha az olduğu için kanın daha hızlı gezmesi, kalp kasının daha fazla çalışması gerekir. Bu nedenle rahim içindeki bir bebek için kalp atım sayısı 120-160 arasındadır. Boyu 27 cm’e, ağırlığı 400 grama ulaşır.

Güçlü seslerin ve ışıkların farkına varır. Beyaz kan hücrelerinin üretimiyle birlikte vücudun savunma mekanizması gelişir.