Şekerli içecekler, tatlılar… Hepsi gerçekten çok lezzetli!

Ama çocukların bağışıklık sisteminin gelişiminde 0-3 yaş arası çok önemli. Bu yaşlardaki beslenme biçimi onların ileriki yaşlardaki sağlığını ve olası hastalıklarını belirler. Çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan tam anlamıyla gelişebilmeleri için 0-3 yaş arasında demir, protein ve zeka performansını etkileyen vitamin ve minerallerce zengin gıdaların tercih edilmesi son derece önemli.

Şekerli yiyecek ve içeceklerle beslenen çocuklar büyüdükleri zaman diğerlerine göre tatlıya daha düşkün olurlar. Çocuklara şekerli gıdalar vermek onların sağlığı açısından ciddi problemlere neden olabilir. Şeker dişlerinin çürümesine de sebep olur. Çok şeker tüketen çocuklar büyüdüğünde kilolu ve obez olma riski taşır. 2. tip diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser hastalıklarına da daha yatkın hale gelir.

Bu yüzden çocuğunuza lolipop veya şeker yerine meyve püresi, pekmez, bal, hurma, pestil, reçel gibi masum tatlandırıcılarla hazırlanmış ev yapımı sağlıklı tatlılar vermeyi her zaman tercih edin ve bunların miktar ve sıklıklarını limitli tutun.