Bebek Gelişiminde Babanın Yeri

bebek gelisiminde babanin yeri

Anne ve babanın varlığı bebeğiniz için eşittir. Onlar ayırt etmezler. Fakat ihtiyaçlar göz önüne alındığında baba olmak ve babalığın yeri annelere göre farklıdır.

Bütünlüğün oluşabilmesi için babalarımıza tavsiyeler hazırladık. Babanın varlığı, bebeğinizi daha çok güvende hisseder. Eğer ona yeterli ilgi ve sevgi gösterirseniz, ilerleyen yaşlarında kendine güveni artar ve çok daha mutlu bir birey olur. Bebeğinizle iletişimde babanın da rolü çok büyüktür. Anne baba arasındaki sevgi ve saygı, bebeğinize yansır. Bu yüzden ev içinde çiftler birbirlerine saygılı davranmalıdır.

Bebek Gelişiminde Babanın Yeri

Bebek-baba ilişkisi için nelere dikkat edilmelidir?

  • Bebeğinize yeterince sevgi göstermelisiniz. Zamanınızın bir bölümünü ona ayırmalısınız. Onunla küçük oyun kurguları yaratıp, rolünüzü ve ona göstereceğiniz sevginin karşılıksız olduğunu anlatmalısınız.
  • Bebeğinizin tüm ihtiyacını anne kadar siz de karşılamalısınız. Böylece annenin yokluğunda bebeğiniz kendini çaresiz hissetmeyecektir. İhtiyacı olduğu zaman size de gelebileceğini bilecektir.
  • Harika bir rol modeli olmalısınız. Yani hareketlerinizi ve davranışlarınızı bebeğinize göre düzenlemelisiniz. Bu noktada, tutarsız da olmamakta yarar var. Hislerinizle, vücut dilinizin aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece bebeğinize vermek istediğiniz mesajlar daha anlamlı ve daha kalıcı olacaktır.