Eşimi Anlama Kılavuzu

esimi anlama kilavuzu

Eşiniz zorlu bir süreçten geçiyor. Hamilelikte eş desteği sandığınız kadar karmaşık değil.

Hamilelik, bir kadın için olağanüstü bir dönemdir. Anne adayı, bu dönemde karmaşık duygulara bürünebilir. Hamilelikte psikoloji çok değişkendir.Bazen çok heyecanlanır, mutlu olur, bazen çok hüzünlenir. Bu durumda hormonların etkisi vardır ve doğaldır. Bu dönemde ona en çok yardımcı olacak kişi de baba adayıdır. Yani bu karmaşık ruh halinin olduğu günlerde, eşinize olabildiğince fazla destek olmanız gerekmektedir.

Onun ne istediğini bilmeli ve isteklerini karşılamanız gerekir.

Göreviniz: Sabır!

Eşinizin girdiği bu karmaşık dönem sizin için de karmaşık bir hal alacaktır. Ama bu durumda olabildiğince sabırlı davranmanız gerekmektedir. Bu dönemde eşinizi, bu sıkıntılı sürecin sonunda her şeyin güzel olacağını ve hep beraber mutlu bir aileleri olacağını anlatmalı ve onu ikna etmelisiniz. Sonuçta en yakını sizsiniz. O yüzden en çok size güvenecek ve sizin desteğinizi bekleyecek.

Bu durumun geçici olduğunun farkında olmanız gerekiyor. Yani kısacası, eşinizin yanında olmanız gereken hassas bir zamandasınız. Her türlü duruma hoşgörü ile yaklaşmalı, her sıkıntıyı alttan almalısınız.

Eşinizin sakinleşmediği durumlarda, o sakinleşene kadar bekleyebilir ya da dışarı çıkıp hava almasını önerebilirsiniz. Bu dönemdeki yaptığınız tüm fedakârlıklar ve sabırlı davranışlar, eşiniz tarafından size geri dönecektir. Çünkü hali hazırda çok duygusal bir süreçte olan eşiniz, yaptığınız her şeyi fark edip size daha çok bağlanacaktır.

Eşimi Anlama Kılavuzu

Hepsi geçecek!

Gebelik sürecinde anne vücudunda olan değişiklikler sizi şaşırtabilir. Sadece siz değil, eşiniz de şaşıracaktır. Bu değişikliklere aşırı tepkiler vermemeniz gerekir. Saçlarda dökülme, zayıflama veya tüy artışı gibi değişimler görülebilir. Bu durumlar eleştirilmemelidir. Aksine bunların geçeceğini söyleyerek eşinizi rahatlatmanız gerekir. Bunun dışında hamileliğin son 3 ayında, anne göğsünden sızan sarı ve yoğun kıvamda gelen sıvılar elbiseleri lekeleyebilir.

Sizin böyle bir durumda empati yapmanız gerekir. Yani onun her anında yanında olmanız gerekmektedir. Ona zaman zaman ama fazla abartmadan ne kadar güzel olduğunu, hamileliğin ona çok yakıştığını söylemeniz, onu mutlu edecektir.

Uykularınız bölünecek!

Eşiniz, özellikle hamileliğin son aylarına doğru, gece uyurken zorluk yaşayacaktır. Bu durum da onun sık sık uyanmasına sebep olur, haliyle sizin de. Böyle durumlarda sakin kalmanız gerekmektedir. Hatta doktor yardımı bile alınabilir. Doktor yardımı, eşinizi sakinleştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Bu süreçte farklı yataklarda yatmak bir çözüm olabilir. Ona bu durumu sakince ve hoşgörüyle anlatmanız gerekir. Bu uykusuzluk dönemi, bebeğiniz doğduktan sonraki süreç için ufak bir alıştırma olacaktır. Bu yüzden uykusuzluğa alışmanızda fayda var.

Eşinizin heyecanlarını paylaşın!

Eşiniz bu süreçte bolca rüya görebilir. Bu rüyalar genellikle bebeğinizle ilgilidir. Size heyecanlı bir şekilde bu rüyaları anlatmak isteyebilir. Onun bu heyecanını paylaşmanız, onun için önemlidir.

Ona destek olun!

Eşiniz, hamilelik döneminde unutkanlık ve dikkat eksikliği yaşar. İstediği dinlensin, kendini hep yorgun hisseder. Hal böyle olunca ev işlerini aksatabilir. Bu durumda anlayışlı olmanız gerekmektedir. Ona yardımcı olmalısınız ve asla öfkelenmemelisiniz. Ara sıra, evin bazı yerlerine koyacağınız küçük hatırlatma notları onun için faydalı olacaktır. Tabii, bu notlardan bazılarında ufak iltifatlar bulunması, eşinizi de mutlu edecektir.

Doğum anında baba!

Doğum anında size çok önemli görevler düşer. Ama her şeyin başında, sakin kalmanız gerekir. Hastaneye giderken soğukkanlı olmanız gerekir. Eşiniz telaşa kapılsa bile siz, tüm dikkati üzerinizde toplamalısınız. Ona nefes egzersizi yaptırmalısınız ki eşiniz rahatlasın. Doğum nefes egzersizi doğru alabilmek çok önemli. Bu sırada doktorunuzla iletişim kurmalı ve hastaneye geçmelisiniz.

Ara ara da her şeyin çok iyi olacağını, bebeğinizin olacağını, çok mutlu olacağınızı söylemeniz, eşinizi rahatlatacaktır.